latest news

other information


    Iva
    • ráda jí :)

    Kačenka
    • ráda se směje :D

Přistání Zeppelinu v Letňanech / Zeppelin lands at Letnany Airport

18. května 2018 / May 18, 2018

Přiletěla k nám největší dopravní vzducholoď na světě :)

Zeppelin, který přistál u nás v Letňanech, je největší dnes létající komerční vzducholoď na světě. Jeho objem činí 8 425 m3 a dlouhý je 75 metrů, tedy více než měří B777-300ER ;) Konstrukce je poloztužená a nosným plynem je helium, respektive nehořlavá směs s dominancí helia. Motory, ovládací panely a kabina jsou připevněny přímo ke konstrukci. Kabina pojme kromě pilota a stevarda až 12 pasažérů. Vzducholoď je vybavena systémem řízení letu fly-by-wire (FBW) a může ji řídit jediný pilot za podmínek VFR (denní i noční provoz). Je určena ke komerčním letům ve třídě Commuter, tam spadají vícemotorové vrtulové letouny pro sběrnou dopravu s maximálně 19 sedadly. Pohání ji tři motory Textron Lycoming o výkonu 147 kW. Maximální dosažitelná rychlost je 125 km/h, ale v průměru se obvykle "plazí" zhruba 40 uzly ;) Provozovatel lodi Deutsche Zeppelin-Reederei pořádá komerční lety od roku 2011. Od té doby se v Zeppelinu NT proletělo na čtvrt milionu cestujících po celém světě. Domovskou základnu má na břehu Bodamského jezera v německém Friedrichshafenu – v místě, odkud Ferdinand von Zeppelin poslal k nebi svou první vzducholoď a později i slavný Hindenburg.
Podle letového plánu měl Zeppík na letišti v pražských Letňanech zakotvit ve 14:20 na dráze 23. Nakonec došlo ke změně, vzducholoď přeletěla přes centrum a přistála krátce po 15. hodině. Na letiště se přiblížila od východu a přistála na dráze 05. Do Prahy Zeppelin přiletěl přes vstupní bod ROMEO do CTR Kbely.
Po přistání mu zakotvili nosík do mobilní rampy, která do Letňan dorazila z Německa. Samotné přistání byla rychlé a klesání nijak dramatické. Viděli jsme jej na vzdálenost asi deseti kilometrů, a to nebylo úplně jasno - ale takového macíka se nepřehlédne ;) Stroj je to překvapivě tichý, ale pilotáž je nejspíš jen pro extra trpělivé jedince. Vítr jej dokáže až překvapivě potrápit a odchýlit ze směru.Dvě krásky v modrém, Kačka a Maserati ;)


Antonov AN2R, ročník 1962


Cirrus SR-22


Logistika příletu


Zeppelin z dálky...


... a nad hlavou


Bříško


Už sedí :)


Nos v mobilní rampě


Takto vysoko a rychle velrybka létá :)


Video z přistání, 5.5 MB, .mp4¨¨¨¨¨¨¨¨