latest news

other information


    Iva
    • ráda jí :)

    Kačenka
    • ráda se směje :D

První petřínský kosmodrom / "Space training center" at Petrin

2. června 2018 / June 2, 2018

Štefánikova hvězdárna na Petříně se proměnila v První petřínský kosmodrom :)

U příležitosti Mezinárodního dne dětí se po Praze pořádá spousta akcí. Letos jsem Kačku s Maruškou vzala na Petřín. Hvězdárna se stala improvizovaným výcvikovým centrem, v němž se děti mohly po splnění úkolů stát kosmonautu :)
Výcvik zahrnoval sedm položek – simulaci řízení rakety /házely jsme raketkami do děr v Měsíci/, seminář raketového opravárenství /smontovávaly jsme součástky šrouby poslepu v uzavřené krabici/, výcvik navigace /hledaly jsme dalekohledem značku na druhé straně Petřína/, test paměti, určování souhvězdí na slepých mapkách, test reakčních časů nebo výcvik fyzické zdatnosti a výstupu do volného prostoru. Poslední položka byla venkovní, nikoliv v prostorách hvězdárny, a sestávala ze tří částí – projít trasu po návodném lanku se zavázanýma očima, skok v pytli a chůzi po dvou lanech napjatých nad sebou mezi stromy. Holky dostaly vstupenky na film a různé drobnosti, s nimi také nanuky /s cenami pro dospělé se nepočítalo/ a byly spokojené :) V hvězdárně jsme také pozorovaly Slunce a měly jsme štěstí – na observované půlce slunečního kotouče jsme dokonce viděly sluneční skvrny, které jsou teď díky nízké sluneční aktivitě relativně ojedinělé. Vypadají, jako by sluníčko bylo neopatrný kuchař a při vaření si potřísnilo tvář zrnky pepře :) Viděly jsme /jiným dalekohledem/ i Venuši a posadily jsme se do promítacího sálu na pořad Lety ke hvězdám, který je sice nejspíš cílen na mladší pubikum, nicméně holky aspoň nasbíraly všchny body vesmírného cestovatele a byly se sebou spokojené ;)
Hvězdárna byla zprovozněna v roce 1928. Má kromě pozorovacího domečku s hledačem komet také tři kopule, hlavní jižní, východní s moderním reflektorem, a kopuli západní. Po Milanu Rastislavu Štefánikovi se nejmenuje z politických důvodů. MRŠ byl sice slovenský generál, pilot a politik, ale byl také astronomem. Studoval u profesora Janssena na jeho slavné hvězdárně v Meudonu. Věnoval se spektroskopii zatmění Slunce, hodně publikoval /roku 1906 mu vyšlo dokonce sedm prací/, studoval zatmění Slunce po různých zemích světa... kdyby nezahynul při havárii letadla ve věku 38 let, třeba by se k astronomii na starší kolena z politiky vrátil a ještě by nám svět obohatil... Hvězdárna monitorující sluneční aktivitu nese jeho jméno a má jeho sochu stojící u vchodu po právu.Petřín i ve vedrech a suchu kvete


Štefánikova hvězdárna


Montážní krabice


Test paměti


Pohled z jižní kopule na západní


V útrobách hvězdárny


Velký krok pro Kačku ;)


Slunko má pihy ;)


V promítacím sále


Výstup do volného prostoru


S kosmonautem (spíš astronautem, měl USA vlaječku)


Logbook ;)¨¨¨¨¨¨¨¨